Mur łupany – montaż
Wskazówki techniczne dotyczące montażu łupanego muru ogrodzeniowego
Łupany mur ogrodzeniowy wykonany jest z betonu wibroprasowanego. Docelowo jest on przygotowany (fabrycznie łupany)do bezpośredniego montażu na docelowym miejscu.
Można go stosować jako wolnostojacą przegrodę pionowa (mur ogrodzeniowy) przenoszącą, bez dodatkowych wzmocnień, jedynie cieżar własny. Bez dodatkowych wzmocnień będących przedmiotem indywidualnych projektów adaptacyjnych nie dopuszcza się stosowania muru jako ściany oporowej przenoszącej parcie gruntu oraz jako konstrukcji nośnej dla innych zewnętrznych obciążeń.
Z uwagi na rodzaj konstrukcji należy go posadowić na ciągłej ławie fundamentowej, zagłębionej w gruncie, zgodnie z przepisami, poniżej poziomu przemarzania gruntu. Ława fundamentowa o minimalnej szerokości 30 cm, powinna być wykonana z betonu C15/20, zbrojona podłużnie prętami 4#12 oraz poprzecznie strzemionami #6 co 30 cm ze stali A-III N. W celu zabezpieczenia stali zbrojeniowej przed korozją, należy ją ułożyć na dystansach o wysokości 2 cm.
Pierwszą warstwę należy ułożyć na warstwie kleju mrozoodpornego w celu „wyprowadzenia” poziomu układanych warstw. Bloczki należy szczelnie dobijać do siebie gumowym młotkiem, tak aby wyeliminować występowanie pionowych szczelin.
Drugą warstwę analogicznie należy układać na warstwie kleju mrozoodpornego. Od trzeciej warstwy pustaki można układać na sucho, nadal dobijając je do siebie. Ostatnie dwie warstwy bloczków również należy układać na warstwie kleju mrozoodpornego, tworząc w ten sposób pseudowieniec, spinający całą konstrukcję ściany.
Z betonowego muru łupanego można montować konstrukcje o wysokości do 2,20 m dla I strefy wiatrowej, zgodnie z PN-EN 77/B-02011 „Obciażenie wiatrem”. Dla strefy II dopuszczalna wysokość wynosi 150 cm, natomiast dla strefy IIa i więcej graniczna wysokość wynosi 100 cm.
Dla murów o wysokości powyżej 1,50 m zaleca się ułożenie dwóch środkowych warstw bloczków na dodatkowej warstwie kleju mrozoodpornego (w celu stworzenia usztywniającego pseudowieńca pośredniego) oraz w przypadku ściany o długości większej od 5,00 m – zastosowanie kleju w 3 sąsiednich bloczkach na całej wysokości ściany w rozstawie co 3,00 m (w celu
stworzenia usztywniającego pseudotrzpienia).
W celu zabezpieczenia pionowych spoin ostatniej warstwy przed destrukcyjnym działaniem warunków atmosferycznych (zamarzająca woda) zaleca się ułożenie od góry, np.: „czapy z kamienia” badź dokładne zaspoinowanie powstałych szczelin.